Zdravje

Preprečujmo širjenje nalezljivih bolezni NIJZ - priporočila za starše

OTROK GRE V VRTEC, KAJ PA ZDRAVJE?

V vrtcu posvečamo veliko skrb varovanju in ohranjanju zdravja otrok in odraslih. Skrbimo za zdravo prehranjevanje, vzdržujemo čisto in zdravo bivalno okolje in zagotovimo veliko gibanja, predvsem na prostem.

Temu načinu dela v vrtcu lahko sledi le zdrav otrok. Bolan otrok ne sodi v vrtec, pa ne samo zato, ker lahko širi bolezen in okuži svoje vrstnike predvsem zato, ker potrebuje mir, počitek, domačo nego, vaš objem in naročje. Tako boste preprečili poslabšanje otrokovega bolezenskega stanja in seveda ohranili zdravje ostalih otrok in strokovnih delavcev.

Skladno s smernicami Nacionalnega inštituta za javno zdravje otrok ne sme v vrtec z naslednjimi bolezenskimi znaki: bruhanje, driska, povišana telesna temperatura, gnojni izcedek iz nosu  s kihanjem in kašljanjem, vnetjem ušes ali oči, pojavu uši…

V primeru, da se v času bivanja v vrtcu pojavijo naslednji bolezenski znaki, vas bo vzgojno osebno poklicalo, da pridete po otroka in ga odpeljete v domače varstvo:

• neobičajna utrujenost/opazna sprememba otrokovega počutja
  • povišana telesna temperatura (nad 37oC)
  • oteženo dihanje
  • bruhanje več kot dvakrat v zadnjih 24 urah
  • pojav driske pri otroku – odvajanje blata več kot dvakrat dnevno, blato je smrdeče, neobičajne barve, ima primesi sluzi ali krvi
  • razjede v ustih in slinjenje
  • izpuščaji po telesu z ali brez povišane telesne temperature (herpes, impetigo …)
  • gnojni izcedek iz oči
  • boleče žrelo, otekle bezgavke
  • močan kašelj
  • uši ali gnide

Strokovno osebje vrtca bo, ob zgoraj navedenih znakih pri otroku, ukrepalo na naslednje načine:

• zavrnilo bolnega otroka,
  • če bo otrok kljub opozorilom še vedno prihajal v vrtec bolan, je strokovno osebje dolžno obvestiti vodstvo vrtca,
  • vodstvo vrtca bo poklicalo starše na individualni razgovor za rešitev problema,
  • v kolikor starši ne boste upoštevali navodil in zahtev vrtca, bomo obvestili Zdravstveni inšpektorat RS.

Otrok se sme vrniti v vrtec šele takrat, ko je zdrav in vsaj 48 ur: ne bruha, nima driske oziroma v zadnjih 48 urah ni imel povišane telesne temperature. Pri drugih nalezljivih boleznih upoštevajte navodilo zdravnika in počutje otroka.

V vrtec sodi le zdrav otrok. Preprečevanje širjenja bolezni v vrtcu je naša skupna skrb, kar lahko dosežemo le z vašim sodelovanjem. Starši imate pravico in dolžnost, da bolnega otroka negujete doma.

Tina Ščetinec
organizatorka prehrane in ZHR
Aleš Bole
ravnatelj